Znakowanie antykradzieżowe roweru

znakowanie roweruNowy rower cieszy, o ile długo pozostaje on „naszym” rowerem. Co innego, jeśli wpadnie w ręce złodziei. Najczęstsze miejsca kradzieży to spokojne okolice, piwnice, klatki schodowe, niskie balkony, a najczęstsze tłumaczenie się poszkodowanych brzmi „zostawiłem go tylko na chwilę”. Często ta krótka chwila, jest wystarczająco długa, żeby złodziej mógł się wzbogacić naszym kosztem. Jednak kradzieżom można zapobiec, a na pewno można je skutecznie utrudnić. Oprócz specjalnych łańcuchów i kłódek, istnieją również inne sposoby za zabezpieczenie roweru.

Ciągle niewiele osób wie, że rowerowi można nadać specjalny numer. Można to zrobić w każdej jednostce policji. Numer działa na podobnej zasadzie jak numery rejestracyjne samochodu. Na rowerze grawerowana jest kombinacją cyfr, natomiast właściciel otrzymuje specjalny dowód tożsamości roweru. Znacznie ułatwia to poszukiwania skradzionego sprzętu. Jednak aby do poszukiwań doszło, koniecznie kradzież należy zgłosić. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że  roweru i tak nie da się odnaleźć. Nic bardziej mylnego, ponieważ policja coraz częściej trafia na „dziuple” rowerowych gangów, w których odnajduje mnóstwo sprzętu. Jednak, jeśli kradzież nie została zgłoszona, rower nie może wrócić do właściciela.

Oprócz zarejestrowania roweru, możemy go również w charakterystyczny sposób oznakować. Warto pomyśleć, o nietypowych naklejkach lub jakimś wymyślnym wzorze na ramie itp. Tak przyozdobiony rower powinniśmy sfotografować. Dostarczenie policji zdjęć, w przypadku kradzieży, może zwiększyć szansę na jego odnalezienie.

Polecamy noclegi dla rowerzystów (i nie tylko):

3 thoughts on “Znakowanie antykradzieżowe roweru”

 1. Odzyskalem rower dzieki Allegro!
  Miesiac po kradziezy znalazlem go na aukcji lombardu na Ochocie (W-wa)
  Poznalem po przerobkach, mialem numer ramy i po 2 godzinach od telefonu
  na Policje rower wrocil!
  Dodawajcie do swoich rowerow cos specjalnego, malujcie cos. przyklejajcie,
  znakujcie i spisujcie numery ram, amortyzatorow itp.
  Gdyby nie to nie znalazlbym swojego pojazdu ani nie udowodnilbym ze to moj…

 2. niestety, że znakować rower trzeba mieć fakturę albo paragon a ja swój kupiłem 12 lat temu i nie mogę go oznakowac 🙁

 3. Sono rimasta estasiata di fronte a queste imgmoini!Compliaentmni sia per il dolce che per le foto:)e auguroni per il compleanno:)HAPPY BIRTHDAY TO You!Carla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *