Co zrobić po kradzieży roweru?

Dla właściciela pojazdu, kradzież może wyglądać jak koniec świata, ale wcale tak nie jest. Choć nie będzie to proste, do całego zajścia trzeba podejść na spokojnie.

Przede wszystkim sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję. Im szybciej, tym lepiej. Idąc na  znakopwanie rowerukomisariat, koniecznie trzeba ze sobą zabrać dowód tożsamości roweru, o ile taki posiadamy. Ten dokument można wyrobić w każdej jednostce policji i w przypadku kradzieży może ona znacznie ułatwić poszukiwania. Jeśli nie zdążyliśmy zarejestrować naszego jednośladu, warto wziąć ze sobą zdjęcia roweru, choćby jedno. Jeśli nie posiadamy żadnej z tych rzeczy, dobrze jest podać policji szczegółowy opis roweru, najbardziej dokładny jak tylko jest to możliwe — wszelkie cechy, które mogą wyróżniać rower spośród innych, charakterystyczne znaczki, odrapania, cokolwiek.

Jeśli te wszystkie czynności już za nami, to co możemy zrobić na własną rękę? Warto jest wrócić na miejsce zdarzenia, i zapytać osoby, które tam spotkamy, czy nie widziały czegoś podejrzanego. Być może do kradzieży doszło w miejscu monitorowanym? To może znacznie ułatwić poszukiwania, czym prędzej wybierzmy się do właściciela monitoringu z prośbą o udostępnienie nagrania. Jeśli rower skradziono nam z podwórka lub balkonu, nie wahajmy się pytać sąsiadów.

Chwytajmy się wszelkich sposobów, które tylko mogą pomóc. Bez względu na to, czy sytuacja zakończy się dla nas pomyślnie, czy też nie, warto jest podzielić się informacjami, uwagami z innymi. W internecie powstaje coraz więcej miejsc poświęconym walce z kradzieżami rowerów. Dodawaj ogłoszenia, poproś użytkowników o pomoc, choćby w udostępnianiu informacji dalej, samemu też przestrzegając innych przed feralnymi miejscami do parkowania. Pamiętaj – w społeczności siła, nawet niepozorna informacja może doprowadzić Cię do roweru!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *