Jak i gdzie parkować rower

Ładna pogoda, dłuższe wieczory, więcej wolnego czasu, chęć na aktywny wypoczynek — jest mnóstwo powodów, dla których wsiadamy na rower. Jednoślad jest też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają cierpliwości, aby stać w korkach, lub też chcą szybciej i taniej się przemieszczać. Jednak po mieście, oprócz rowerzystów, poruszają się również i ci, dla których źle zabezpieczone rowery są łatwym łupem. Jak ustrzec się przed kradzieżą?

gdzie parkować rowerPrzede wszystkim, pamiętajmy o tym, by nie zostawiać roweru gdzie popadnie. Często sami ułatwiamy złodziejowi zadanie. Pierwszy lepszy słupek, czy chwiejąca się rynna to naprawdę kiepskie miejsce do przypinania roweru. Parkujmy rowery w wyznaczonych miejscach, tj. przy stojakach do tego celu przeznaczonych, w specjalnych sekcjach rowerowych lub na rowerowych parkingach. Gdy nie mamy do dyspozycji tego typu udogodnień, poszukajmy miejsca widocznego i często uczęszczanego i wtedy przypnijmy rower do ławki, znaku drogowego, solidnego ogrodzenia — mówiąc krótko, do czegoś, co trudno jest  ruszyć z miejsca.

Na samej miejscówce sprawa się jednak nie kończy. Aby prawidłowo zabezpieczyć rower, powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości kłódkę i łańcuch. Wszelkiego rodzaju linki, spirale itp. przestają się sprawdzać, ponieważ wraz ze spadkiem ich cen, maleje również ich jakość. Wyposażmy się w łańcuch renomowanego producenta, i to na tyle długi, abyśmy mogli przypiąć nim do stojaka zarówno koło jak i ramę roweru. Więcej na ten temat w artykule “Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą”.

Pozostawiając przypięty do stojaka rower, pamiętajmy również o tym, aby zabrać ze sobą elementy, takie jak oświetlenie, liczniki rowerowe, bidon. Nie odpięte od roweru, aż kuszą, aby się nimi zainteresować. Przed rozpoczęciem podróżowania, dobrze jest oznaczyć rower w jakiś charakterystyczny sposób, zrobić zdjęcia lub spisać numer seryjny ramy. Znacznie ułatwia to pracę policji, jeśli już dojdzie do kradzieży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *